JFK4 Armády Nesmrtelných

15. srpna 2013 v 9:00 |  knihy, povídky a filmy
Jiří W. Procházka a Miroslav Žamboch
Triton Trifid 2006, 1. vyd.


Agentura a JFK na poslední chvíli zachrání rabína Löwa před nindži, kterým tak zůstane v rukou to, kvůli čemu se obtěžovali až do středověké Prahy - šém. Potřebuje ho starý dobrý Xaverius Hawk, aby mohl oživit terakotovou armádu a dobýt svět, nebo alespoň Prahu. JFK s komtesou Andreou de Villerfort a kyborgem Frankem Boormanem uplácají a oživí armádu golemů a s pomocí boží Agentury a své lstivosti samozřejmě zvítězí.
Ne, vážně, nápad je to výborný a pro Hollywood jako stvořený, hlavně to zničení části Čech požárem a povodní - velkofilm jedna báseň. Taky výroba nových terakotů přeměnou zraněných nepřátel se mi líbila. Ovšem některé věci jsou už pasé i v Panoptiku laciných příběhů:
str. 99: Předal mu rozkaz Prvního císaře psaný jeho jasnou rukou. Ruka jako důkaz byla přiložena v zásilce... Ale fuj, tomu se už nemůžou smát ani pětileté děti... Ostatně První císař používal jinačí metodu.
Tohle je ale dobré - str. 111: Boorman byl v kapitánské kabině a povídal si s autopilotem.

Děj plný vtipů má rychlý spád a je tradičně nabitý odkazy historickými i novodobými, koho to zajímá, zde: http://jfk-fans.cz/clanky/popkulturni-odkazy-v-jfk04
K tomu meči od pověstného okinawského mečíře Hattoriho Hanzy (proč by se nindža tahal se samurajským mečem? Ale budiž.) doufám, že jde o rýpnutí si do Astona, který měl rovněž období "nindža ztratil meč od pověstného mečíře blablabla", jinak na to brzy začnu být alergická.
Ony ty odkazy - nejlepší bude počkat, až JFK zlidoví a začnou ho citovat jako originál. :-(

Tak co mi tak trochu vadilo:
  1. Letní jabka ještě v srpnu? Nám na Moravě popadají do poloviny července.
  2. Terakota už je vypálená hlína, zřejmě by se jí v ohni nic nestalo. Terakotová armáda přežila zapálení podpěrných konstrukcí, zřícení stropů a zavalení hlínou, záplavy. Golem se rozpadl, ať už rovnou po zásahu rabbiho, na půdě synagogy, popřípadě se rozmočil v písni V+W - a nechytejte mě za slovo, já nevím, jak dopadl doopravdy. V každém případě nevydržel ani pár století a pravděpodobně nebyl z vypálené hlíny, tak jako ani Adam nebyl. No ale "Podle této verze celý příběh úplně by se nám otočil, takže bude nejlíp míti za to, že je Golem přec jen rozmočil..." (mírně upravený Golem od V+W).

P.S. Mě na výstavě (kopií) terakotové armády napadl opačný příběh. Že se Golem vydal hledat "hliněné spolubratry" a jak tak dusal po Hedvábné stezce až do Číny, měnil se z neforemného panáka do lidštější podoby. U rabbiho pracoval hlavně v sobotu, teď byl nucen něco dělat neustále a ještě u toho přemýšlet. Něco na principu Praktického efektu od Davida Brina, proto jsem ten nápad uložila k ledu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama