Pasiánse

14. srpna 2013 v 16:30 |  karty, zvířata a otazníky
Kniha s balíčkem karet, 39,- Kč, koupená v novinovém stánku.

Zpracoval: Jacek Nowak

Vydavatel: Kolpap sp. z o.o., Polsko, 2011, 1. vydání


* * *

Karty, které jsou přibaleny, jsou tenké, ale dají se míchat i brát ze stolu a nepouští z nich barva. Co chtít víc za takovou cenu?

No třeba aby to byly karty pasiánsového formátu. Výrobce je ve svých skladech přehazuje vidlemi a takhle se jich mohl aspoň trochu zbavit. Nějakou zmínku, že pasiánsové karty bývají menší než ty běžné, aby se lépe vešly na stůl, v knize nehledejte. Že existují minikartičky 28x48 mm, ideální pro rozložení vzorů tvaru "pyramida", "motýl", "hvězda", kvůli kterým ani nemusíte kupovat větší stůl a navíc hra pak vypadá velice roztomile, to bych pochopila, protože bývají dražší.

Kniha sama je brožovaná, zatím drží, i když kroužková vazba by byla praktičtější. Je v ní úvod, popis 36 her, bibliografie a text vzadu na obálce.

K názvu této knihy - Pasiánse je množné číslo ženského rodu, což je přípustné. V textu je - díky kopírování celkem důsledně - používán rod mužský. Žádný zákon to sice nezakazuje, ale je to jako míchat v jednom textu "českou" češtinu a moravštinu.

Úvod má 7 vět, dvě jsou zajímavé. "Kabalisté považují vykládání pasiánsu za druh věštění. V tomto případě se pasiánsu říká kabala." Docela mě spojení s kabalou překvapilo, hlavně tak jednoznačné, ale nebudu to komentovat. Pasiáns se samozřejmě dá používat k věštění, ostatně k jednoduché věštbě typu ano/ne lze použít naprosto všechno a nemůžu najít vhodný příklad něčeho, co by v tomto smyslu nešlo. U pasiánsu je ale dobré trochu blíže specifikovat, kdy jste vyhráli a kdy ne. Týká se to např. počtu obracení talonu (Solitaire v počítači vás nechá obracet talon skoro do nekonečna :-)).

Po pročtení popisů všech 36 her je jasné, že bez počítačů už dneska nevznikne vůbec nic, ani kniha. Text od "Cílem hry je..." až po "...vyhráli jste" se opakuje 18x a 2x v mírné modifikaci, text od "Jedná se o jeden z nejjednodušších pasiánsů..." až po oblíbené "...vyhráli jste" se opakuje 9x. Ještěže obrázky jsou pokaždé jiné.

(Mimochodem, ve stejné době se na stáncích objevil i "Poker". Zdalipak je ve stejném stylu, když je od stejného nakladatele? Nekupovala jsem to, tak nevím. Tady je moje představa:

Požádej o kartu.

Zachovej kamennou tvář.

Pokud se ti karta hodí, ponechej si ji.

Zachovej kamennou tvář.

Pokud se ti karta nehodí, postřílej všechny soupeře.

Zachovej kamennou tvář.

Atd.

Možná opravdu tomu "Pokeru" malinko křivdím.)

A jsme na konci knihy v Bibliografii. Ta má dvě věty. Že to bylo zpracováno na základě informací obsažených v polské Wikipedii. A že na celý zkopírovaný text se vztahuje licence GFDL. Kdo by čekal, že si za necelé dvě dvacky koupí to, co je na Wikipedii ?

Pak se krátce zasmějete nad textem vzadu na obálce (Jednoduchým a přehledným způsobem vám představíme techniku vykládání...aby pochopení pravidel bylo pro vás jednodušší) a je doopravdy konec.

Hrát něco s tak všeobecným popisem je dost těžké, i při použití pravidla, že co není výslovně zakázáno, to je povoleno. Tak nevím.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama