Jak na e-book z Wikipedie

27. listopadu 2013 v 17:14 |  jak na cokoliv
Na co e-book, když nemám čtečku e-knih, řekne si možná někdo a dál se nezajímá.
Jeho chyba.


Udělat si vlastní e-book z článků dostupných na Wikipedii má několik výhod (a nevýhod, samozřejmě). Toto je prozatímní verze článku, v průběhu roku budu zřejmě text upravovat.


Výhody e-booku z Wikipedie:

1) rychlost a snadnost tvorby i pro jedince, jako jsem já
2) výběr (do určité míry) jen toho, co zajímá vás; je to jako kdyby se např. restaurace uvolila poskládat jídelníček jen z potravin, které máte rádi, a hlavně bez těch, které nejíte, ať už z jakéhokoliv důvodu...
3) nemusíte se nijak logovat (ona si wiki beztak pamatuje váš počítač Zamračený )
4) můžete mít své wiki-e-knihy i bez nutnosti být připojeni k internetu
5) zajímavé odkazy, které vás při prohlížení Wikipedie online zavádějí často úplně jinam, než jste měli namířeno, si můžete prohlédnout, jakmile jste připojeni k internetu; nikam nezmizí.
5) můžete mít svou knihu poskládanou z různých pramenů a jazykových verzí, nemusíte čekat, až tyto materiály někdo laskavě přeloží.

Ad bod 5) - a) naučila jsem se skládat papírovou krychličku až podle obrázku v polské verzi, český návod se mi nezdál tak názorný
b) úzce odborné věci píše v češtině doslova pár lidí nebo prakticky nikdo. Anglická, nebo v mém případě německá verze Wiki poskytne informace dřív a zadarmo.


Nevýhody e-booku z Wikipedie:

1) můžete nějaký odkaz přehlédnout nebo považovat za nezajímavý.
2) Wikipedie je živá, neustále se do ní něco přidává. Váš e-book bude "out" rychleji než tištěná kniha.
3) obrázky zobrazované přes čtečku jsou černobílé a malinké (v porovnání s těmi, co jste zvyklí vídat na monitoru).


Tak jak na to?

Najděte článek, který vás zajímá, a hledejte v levém modrém sloupci v menu Tisk/export Vytvořit knihu. Hned pod tím Stáhnout jako pdf, to ale platí jen pro ten konkrétní článek. Celou knihu, kterou vytvoříte, si můžete v pdf stáhnout také. Pedofilové si zkrátka vždycky přijdou na své Mrkající. Můžete si ovšem vybrat jiný formát, což právě pro knihu doporučuju.

Návod "krok po kroku" je velmi dobře zpracovaný v nápovědě, to sem opisovat nebudu. Stránky do své knihy můžete přidávat rovněž pouhým najetím myši na odkaz, ani tu novou stránku nemusíte otvírat, dokonce můžete přidávat šmahem i celé kategorie (se všemi články) - tato funkce je zřejmě určena pro obzvlášť zvídavé jedince Usmívající se.

Stránky si můžete seřadit podle sebe, podle abecedy, nebo to nechat podle pořadí kliknutí.

Knihu dokončíte a stáhnete do svého počítače ve čtyřech formátech: pdf, OpenDocument, Open ZIM, epub. Také si můžete objednat vytištění na papír, čímž vaše e-kniha získá na kráse a praktičnosti. Autogramiády s podpisy autorů článků zatím Wikipedie, jak si myslím, neplánuje Smějící se .
Sami si můžete tisknout cokoliv.

Doplňování své e-knihy:
Tak, knihu mám hotovou, staženou do svého počítače a poté při četbě zjistím, že tam měly být zapracovány další zajímavé stránky.
Přesně to se mi stalo. Vytvořila jsem si knihu o Star Treku TOS a v autobuse jsem zjistila, že ve spěchu jsem zapomněla přidat stránky o Spockovi. Takže musím začít od začátku? Kdepak, tetka Wiki se mě zeptala: "Pokračovat v tvorbě knihy ("star trek z wiki"), která obsahuje 4 stran wiki, můžete kliknutím na OK. Kliknutím na Storno ji smažete a začnete s prázdnou knihou."
Za to má tetka u mě bod k dobru.Pro mě osobně je nejvýhodnější možnost mít relativně ucelené informace i mimo síť internetu (víkendy na chalupě), při jízdách dopravními prostředky apod.
Možnost pořizovat si z nich výpisky. To jde i z formátu epub, přes program calibre, v samotné čtečce se dají dělat poznámky a záložky.
Možnost číst (učit se) opakovaně to samé.


Takže si můžu nadělat e-booky, prodávat je a stát se milionářem?
Takhle jednoduché to nebude. Nadělat e-booků lze do aleluja, prodávat je nikoliv, což automaticky vylučuje možnost stát se tímto způsobem milionářem Smějící se. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama