TToTT

25. března 2014 v 20:50 |  pojmy a dojmy - fanfiction
aneb Trocha Teorie o Terryho Tvorbě

Tuze troufalé, takovéto tlachy? Tím Terrym totiž...
Tak dobře, nechám toho.
Tím Terrym je míněn Terence David John Pratchett, tvůrce Zeměplochy.

Stručně obsah: Porovnání rozdílů Země-Zeměplocha; Neviditelná univerzita a Škola hrou; vhodná věková kategorie; další doporučená četba; pár příhodných citátů.
V budoucnu nevylučuji přepracování a další témata...
* * * * *
Naše Země a Zeměplocha si jsou v mnohém podobné a v mnohém se liší. Obě se pohybují ve vesmíru a žijí na nich různí tvorové s různou inteligencí. Obě mají moře a pevniny (a jejich mapy) a každou osvětluje jedno Slunce a jeden Měsíc. Zatímco naše Země je koule a je ovládána přírodními zákony a zlatem, Zeměplocha má tvar desky a řídí se zákonitostmi magie a zlata. (Hm, zdá se, že to zlato mají společné. No už to mazat nebudu, třeba na některém z těchto světů převládne nad zlatem zdravý rozum.) Země je zkrátka skutečná a mnoho důležitých věcí na ní proto nefunguje, Zeměplocha je vymyšlená tak, aby právě důležité věci byly funkční, a to i za cenu, že je autor obrátí naruby.
Například Komenský chtěl, aby byla škola hrou a žáci se tak snadněji naučili. Terryho knihy jsou hrou na školu; čtenář se zábavným příběhem zhltne i slušnou porci poučení.
Jestliže tedy Neviditelná univerzita mágů je viditelná alespoň na kresbách, "neviditelná univerzita", kterou Terry vmáčkl do jednotlivých knih, je opravdu hodně neviditelná. Není to systematická absolutní encyklopedie, ale pravděpodobně "jen" návod, jak rozumět světu kolem sebe, "jen" pohled z té přirozenější strany, "jen" přesvědčení o důležitosti fantazie i našeho skutečného "života, vesmíru a vůbec".

Podle oficiálního mínění píše Terry "fantasy pro děti". Tím se myslí čtení lehčího kalibru, knihy pohodové, úsměvné, bez zbytečného násilí*, s nějakým občasným poučením, s kouzly, draky, trolly a podobnými pohádkovými bytostmi. (Čekám, že podle této logiky budou brzo mezi fantasy zařazeny také internetové diskuse, protože se v nich rovněž vyskytují trollové.)
Ve skutečnosti se zdá, že Terry své čtenáře věkově nediskriminuje, pouze se snaží využít "dětskosti" k zamaskování účelů, kvůli kterým celá Zeměplocha vznikla. Nebo si opravdu myslíte, že dítě rozšifruje Mackbetha, Krysaře atd.? Že dítě si všimne mrazivé parodie, s níž Terry zmiňuje styl výuky v Cechu šašků? Kdepak, dítě stejně jako dospělý chce příběh, napínavý i veselý, o věcech, kterým by mohlo rozumět. Takže autor vezme místo kulaté Země placku, místo vědy magii, místo nudného poučování zábavu... A k tomu detaily propracované - do detailů. (Nevím, jak to popsat líp.)

Jiný britský autor, Dick Francis, začal koncem 70. let mapovat dostihový svět. I po nejméně třicítce knih má stále o čem psát a stále co objevovat. Něco podobného dělá Terry s celým naším světem, třebaže píše převážně o Zeměploše. Snad skoro všechno, co se považuje za důležité v dnešním moderním světě, se objevuje i na Zeměploše. Ne všechny jevy (teorie, poznatky, učení, oblíbená klišé, vědecké i nevědecké pověry atd.) a pravdy přežijí Terryho vivisekci. Některé odumřou s úsměvem na rtech (čtenářových), jiné jsou půleny, čtvrceny, osminovány, šestnáctinovány et caetera, dokud nevypustí duši, mají-li vůbec nějakou.

Jak funguje svět a proč nás to zajímá? Nevím dodnes. Vím jen, že jsem ochotná číst o tom dobré knihy.
"Vesmír tu není od toho, aby vyprávěl příběh."
Ale Terry Pratchett vyprávět umí.*) bez zbytečného násilí - Fantasy udržuje snesitelné množství hrdinů jejich postupným vybíjením, na Zeměploše Terry připíše další knihu. Ale nebojte se, taky tam občas někdo nebo něco umře doopravdy.Dále doporučuji: Kromě Zeměplochy jsou čtiví i Kobercové, Nomové a série o chlapci Johnnym (ano, série, jak jsem k své hanbě zjistila), ze které jsem četla pouze 1. dílJen ty můžeš zachránit lidstvo.
Spolu s Neilem Gaimenem napsali ďábelskou lahůdku Dobrá znamení.

Dobré stránky v češtině: www.discworld.cz


Pár příhodných citátů:


Vědci vypočetli, že pravděpodobnost existence něčeho tak výjimečně nesmyslného jako je Zeměplocha je zhruba několik milionu k jedné.
Jenže mágové zase spočítali, ze při pravděpodobnosti, ze se nějaká věc může přihodit s pravděpodobností milion ku jedné, přihodí se pravidelně devětkrát z deseti případů.

Parodií je také úhel pohledu na naši Zemi: "Samozřejmě, že mágové Neviditelné univerzity budou považovat tento svět za parodii toho svého."

Co můžete zažít po přečtení nějaké té knihy o Zeměploše:
Oba vychutnávali ten skvěle hřejivý pocit, že jejich neznalosti jsou mnohem větší než neznalosti obyčejných lidi, jejichž nevědomost se týká jen obyčejných věcí.

A i kdybyste nic podobného nezažili, knihu nezahazujte:
Každý, kdo nějakou dobu žil pod širým nebem, znal cenu dobré tlusté knihy, kterou jste mohli rozdělávat oheň celou sezonu, pokud jste vytrhávali jednotlivé listy opatrně. A když jste si
chtěli zakouřit a nemohli jste najít dýmku, kniha byla po ruce vždycky.

Zkrátka:
"Takový je život, alespoň mi to říkali. Sám to pochopitelně neznám," pronesl Smrť.

* * *
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama