Ritus od Markuse Heitze

10. června 2014 v 21:05 |  knihy, povídky a filmy
Z německého originálu Ritus (2006) přel. Zdeněk Sladovník,obálka Jan Patrik Krásný (povedla se mu Usmívající se), nakl. Fantom Print, Ostrava 2008, 1. vyd., ISBN 978-80-7398-009-2Budete zklamáni, máte-li rádi Markuse Heitze kvůli trpaslíkům. Ritus žádné neobsahuje, zato se hemží vlkodlaky.
Stručný dojem z knihy: Vyměním jednoho Maleského za všechny ty Chastely, von Kastelly, jeptišky a vlčí socioložky!
* * *

V knize se celkem pravidelně po kapitolách střídají dva příběhy. Jeden se odehrává po roce 2000 v oblasti sahající od Moskvy až po Plitvická jezera, tedy více méně v Evropě, druhý v letech 1764 až 1767 ve Francii. Ve Francii v uvedené době a kraji řádila Bestie, tvor, kterého se nepodařilo zoologicky určit, i když ho nakonec zabili a vycpali; který zabil víc než sto lidí a který se stal legendou.
Ten novodobý příběh je o lovci vlkodlaků Erikovi, který jde hlavně po tom největším z nich, a to z rodinných důvodů. Z genderových důvodů mu autor pověsil na krk Lenu - Magdalenu Herukaovou, vlčí socioložku. Eric von Kastell je typický Bond. Eric Bond. Až na to, že má nevlastní sestru Justinu.

Na jaře roku 1764 lesník Jean Chastel se svými dvěma syny Antoinem a Pierrem chytí do pasti zvíře, jaké doposud neviděl. Správně určí, že je to loup-garou, neboli vlkodlak. Zdá se být mrtvý, když ho však chtějí pro jistotu dorazit, objeví se - ne, to by byl spoiler. Zkrátka, najednou přiběhne vlkodlačice a v boji s ní je zraněn Antoine, synáček s pedofilními sklony (čti: děti by samou láskou doslova sežral) a majitel mastifa jménem Surtout.
Od té doby začíná Bestie opravdu řádit. Sám král, Ludvík Kolikátýjsem, vypsal velkorysou odměnu (vyšplhá se až na 10 000 livrů, což prý odpovídá ceně za 100 koní) a posílá svá vojska. Místní šlechtici se taky snaží. Mezi lovci je i Virgilijus Malesky z Bukoviny, dříve statkař, pak žoldák a nyní profesionální vlkodlakobijec. Používá cvikr s modrými skly, nepochopila jsem, v čem mu to pomáhá.

Abatyše Gregorie a její schovanka Florence. Obě skrývají nejedno tajemství a každá zvlášť se promenádují venku z kláštera, jako kdyby Bestie byla přinejmenším hábitoslepá. (Být tam totiž já, zastřelila bych jeptišku courající v noci po lese okamžitě a bez přemýšlení, co tam dělá.)
Jean si koupí od lékárníka Penchenata mimo jiné i recept na záchranný nápoj, jehož součástí je krev toho vlkodlaka, který proměnu způsobil. I to je jedním z důvodů, proč jde Jean po Bestii tak zarputile. Ale ani Vatikán nelení (tedy až od strany 200) a vyšle do Gévandau jezuity.
Spoilerová část (bílé písmo na bílém podkladu): Gregorie a Jean se spolu v klášteře vyspí, čehož legát Francesco neopomene využít.
Poslední hon na Bestii. Masakr v lese, masakr v klášteře.
U Plitvických jezer rovněž.
Aspoň může čtenář spokojeně usnout. Do dalšího dílu si nemusí pamatovat tolik postav.
Konec spoileru.

str. 81: Malesky líčí samsuna jako druh psa z Osmanské říše, Bestii považuje za křížence samsuna a hyeny, nebo za psa cvičeného na lidi.
str. 98: Lena přemýšlí o Erikovi - Proč nemohla aspoň jednou potkat muže, který by byl stejně přirozený a normální jako vlci, s nimiž strávila nejvíc času?
str. 131-2: Pověst o Lycáonovi, vlcích, vlkodlacích, procesech s nimi a přeměnách. Později zmíní Justina Lycáonův řád.
str. 174: Eric takové (malinkaté) psy opovržlivě nazýval kapesní krysy - vyšlechtěné malé druhy, přesně pro moderní život, aby se zvíře vlezlo do šuplíku vedle ponožek.

Kniha má spád, v té novodobější i na úkor napětí, na které pak není čas. Ale Heitz nechává Chastelovic rodinu prodírat se sněhem a sešívat si rány nití, zatímco Eric musí zvládnout mnohem víc činností najednou a ještě si na to vydělat malováním obrazů. Přiznám se radši rovnou, že jsem četla nejdřív tu historickou část a teprve potom tu thrillerovou, protože tu bych jako samostatnou nedočetla.


Heitz toho o vlkodlacích nastudoval celkem dost a v kapitolách o Bestii se drží historických pramenů. Pověsti, zaručené způsoby i jenom zmínky o různorodých zvycích a životě vlkodlaků jsou po celé knize. Z českých knih se dá doporučit Kvasnica http://www.databazeknih.cz/knihy/krajina-s-vlky-honba-za-prizrakem-gevaudanu-29041, bohužel nečetla jsem to.
Odkaz na recenzi od Taylor, která si koupila a přečetla obě knihy a libily se jí: http://twisted-fairy.blogspot.cz/search/label/Ritus%20a%20Sanctum

(Nevím, proč to tam dělá ta procenta a nedokážu se jich zbavit.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama